Praegusel soojal ja päiksepaistelisel suveajal on lausa kohustuslik vabas õhus viibida. Talvine pikk ja pime periood kestab Eestis pikalt, seega tasub suvist valget aega targalt kasutada.

 

Varusta keha D-vitamiiniga

Esiteks on oluline viibida päikese käes, et omastada vajalikku D-vitamiini. D-vitamiini puudus ja vähesus on Eesti täiskasvanud elanikkonna hulgas väga levinud. Näiteks Tartu Ülikooli uuringust selgub, et talvel kannatab D-vitamiini käes vähesuse käes 73 protsenti täiskasvanutest. Seetõttu on oluline, et keha D-vitamiini omastaks. D-vitamiini allikateks päikese kõrval on igapäevane toit – parimad allikad on rasvane kala (kalamaksaõli), munakollane. Kui aga päikesepaistet napib, kala ning muna süüa ei saa või need ei maitse, võib toitumise tasakaalustamiseks võtta omega-3-kapsleid, mis sisaldavad ka D-vitamiini.

 

Füüsilise aktiivsusega lisaenergia

Lisaks D-vitamiini omastamisele on suvine vabas õhus viibimine ka lihtne moodus hea enesetunde ja lisaenergia ammutamiseks. Füüsiline aktiivsus on igasugune kehaline liikumine, mida tekitavad energiat kasutavad skeletilihased. Sinna hulka kuulub ka kõndimine, kodutööde või aiatööde tegemine, aktiivne mängimine, aga ka teadlik treenimine. Kahjuks on Eesti elanike kehaline aktiivsus vähene: vaid ligikaudu 10% naistest ja 15% meestest tegelevad regulaarselt aktiivse liikumisega.

 

Vitamiinid kodumaistest värsketest köögi- ja puuviljadest.

Keha vajab talveks vitamiine. Suvel on turu- ja poeletid kodumaistest aiasaadustest täis. Kasuta seda võimalust ja tarbi suvel köögi- ja puuvilju. Valmista neist smuutisid, lisa maitsestamata jogurtile või söö niisama. Soovi korral säilita näiteks marju sügavkülmas, nii saab kauem suveande nautida.

 

Allikas ja lisainfo: http://www.terviseinfo.ee/

September 2, 2015